wtorek, 29 września 2009

MFKiG 2009

Już w najbliższy piątek rusza jubileuszowy 20. Międzynarodowy Festwial Komiksu i Gier. Mimo pewnych wad, to najważniejsza i najlepsza impreza komiksowa w Polsce. Zresztą biorąc pod uwagę rozmach i skalę Festiwalu, śmiało można powiedzieć, że to największa impreza komiksowa w naszej części Europy (ale nieprecyzyjne określnie, co?). Sercem Festiwalu od zawsze był konkurs na krótką formę komiksową - zdobywcami Grand Prix łódzkiego Festiwalu byli prawie wszyscy aktywni obecnie twórcy komiksowi i niejedna komiksowa kariera miała swój początek na towarzyszącej konkursowi wystawie. Z ciekawością obejrzę prace nadesłane na tegoroczną edycję.

Festiwal w Łodzi to od lat najtrudniejszy czas dla kieszeni i portfeli fanów komiksu - tradycyjnie to właśnie "na Łódź" wydawcy przygotowują najciekawsze premiery. I w tym roku będzie podobnie - trzeba będzie albo dysponować kartą kredytową ze sporym limitem, albo salomonowym rozumem, który rozsądzi, co kupić już teraz, a co może poczekać. Dla mnie pozycjami obowiązkowymi są Wartości Rodzinne Śledzia i Łauma KRL'a. Co do reszty, to zobaczę na miejscu.
Trzymać będę kciuki za premierowego Jeża - jak już pisałem Jeż Jerzy musi umrzeć będzie do kupienia w trakcie Festiwalu i to od razu w dwóch wersjach (standard i de luxe). W sobotę każdy będzie mógł powiedzieć mi co o nowym Jeżu sądzi - mamy z Tomkiem zaplanowane trzy spotkania:
1) o 13.00 będziemy w Empiku w Manufakturze
2) o 15.00 w sali numer 221 w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się spotkanie (zaplanowane są też warsztaty - to czy się odbędą, zależy od chęci uczestników)
3) o 17.15 będziemy podpisywać albumy (miejsce: Textilimpex)
Miło mi też zapowiedzieć, że w trakcie Festiwalu będzie można przedpremierowo kupić moją powieść pt. Teleznowela. Książka będzie dostępna na stoisku Kultury Gniewu (przy okazji - wielkie dzięki za pomoc w dystrybucji!). Książka, oprócz ilustracji na okładce (rysunek Agaty Nowickiej), ma pewien związek z komiksowym światkiem (o czym przekonać się będą mogli ci, którzy zdecydują się nie tylko na zakup, ale i na lekturę). W normalnej dystrybucji, o ile nie wydarzy się coś niezapowiedzianego, Teleznowela znajdzie się 19. października.Brak komentarzy: